česky deutsch english

EXEKUCE, aneb proč nestrkat hlavu do písku

28.06.2018

Počet lidí s exekucemi rok od roku přibývá. Příčinou každé exekuce je samozřejmě neuhrazený dluh.

Známým problémem jak se lidé dostávají do dluhové pasti je i stále nedostatečná regulace v poskytování spotřebitelských půjček nebo reklamy na „výhodné“ půjčky.

Dlužníci si však za své dluhy mohou také SAMI.  Finanční gramotnost je stále na špatné úrovni. Lidé často nevědí, co podepisují, nepřečtou si celou úvěrovou smlouvu s  jejími podmínkami a dodatky. Berou si zbytečné půjčky (např. na dovolenou, vánoční dárky apod.) jen proto, že to vidí u druhých a chtějí „s nimi držet krok“. Půjčí si peníze i přesto, že nebudou mít  - vzhledem ke svým příjmům - na splátky. Pokud své dluhy následně (včas) nesplácí, věřitel (poskytovatel půjčky) se obrátí na soud. V případě, že dlužník oprávněný dluh nesplatí do stanovené lhůty, věřitel se může opět obrátit na soud s požadavkem na nařízení EXEKUCE.

 

Co tedy ne/dělat?

  1. Ještě než si vezmete půjčku, nejprve si spočítejte, zda ze svých příjmů budete mít vůbec na splácení. Máte nějakou peněžní rezervu pro případ, že se stane něco neplánovaného, např. když přijdete o zaměstnání, budete dlouhodobě v pracovní neschopnosti apod.?​
  2. Opravdu je nutné půjčit si na dovolenou nebo na dárky? Není lepší se třeba jeden rok uskromnit a nějaké peníze si našetřit? Něco jiného samozřejmě je, když se Vám třeba rozbije pračka, ale musíte si teď nutně koupit novou televizi nebo počítač, když ten Váš „starší kus“ stále funguje?
  3. Když už jste se rozhodli, že si vezmete půjčku, pečlivě si přečtěte, co podepisujete. Přečtěte si opravdu všechno, tj. i všechny pojistné podmínky a dodatky. Klidně si vezměte lupu, abyste přečetli malé písmo. Nebo raději „utečte“, pokud ve smlouvě bude něco mini písmem. J Když něčemu ve smlouvě nerozumíte, zeptejte se nebo ještě lépe, dejte smlouvu - ještě před podpisem - prostudovat někomu „nestrannému“, kdo tomu rozumí
  4. Všechno plaťte včas a pravidelně tak, jak máte. A netýká se to jen půjček. Mezi nejčastější důvody, proč se lidé dostanou do exekuce, patří kromě nesplacených úvěrů také neplacené nájemné, energie, výživné, neplacené pokuty (např. MHD, parkování apod.), neuhrazené služby u telefonních operátorů, nedoplatky na pojištění (např. u zdravotní pojišťovny), nebo dluhy spojené s podnikáním.
  5. Můžete se ale stát, že už je pozdě, máte půjčku a nemůžete jí splácet. V tom případě se zkuste domluvit např. na splátkovém kalendáři. V žádném případě si neberte jinou půjčku na splácení své půjčky! To je jen cesta, jak se dostat do dluhového kolotoče, která končí nálepkou EXEKUCE.
  6. A rozhodně “nestrkejte hlavu do písku“. Vyzvedávejte si veškerou poštu a na výzvy věřitelů, soudů nebo případných exekutorů reagujte, co nejdříve. Zkuste se s věřitelem nebo exekutorským úřadem dohodnout na splátkovém kalendáři. Ušetříte alespoň na nákladech exekuce.
  7. Pracujte legálně a svými srážkami ze mzdy na exekuce postupně splaťte své dluhy. Ze začátku to určitě bude těžší a demotivující. Přesto velkou motivací může být, že své dluhy splatíte. Myslete přitom na budoucnost. Nebudete pracovat nebo budete pracovat nelegálně? Fajn, ale dluhy Vám nikdo neodpustí. Chcete, aby Vám je strhávali, až budete ve starobním důchodu?

Přečtěte si příběh našeho zaměstnance, který je příkladem toho, jak snadno se lze zadlužit a ocitnout se v exekuci. Zároveň je příkladem, že se tato situace může aktivně řešit a mít dobrý konec. Chce to jen vystrčit hlavu z písku a vydržet.

"Povím Vám můj životní příběh, jak jsem se dostal do hrozné situace a měl dluhy.

            Když jsem byl mladý kluk ve věku 20 let, tak jsem jezdil MHD bez platné jízdenky, tedy jak se říká na černo. :-D Znal jsem většinu revizorů, tak jsem to měl zmáklý a vesele si tak jezdil 5 let. V tý době se mi to i některý měsíc vyplatilo, ušetřil msem 500 Kč za legitku. :-D Tak jsem byl vysmátej, ale hodně krát mě i přes to chytli a dostal jsem pokutu a neřešil jsem to, byl jsem mladý a blbý.           

            Uběhlo 10 let a už po mě šli, že to chtěj zaplatit i s úroky, takže do teď splácím měsíčně 1000 Kč za to MHD a měl jsem tam žalovaný pokuty, který vymáhal exekutor, takže jsem měl exekuce v hodnotě asi cca 50 tis. Teď mi je přes 30 let a mám své plány a cíle, které chci realizovat, mám rodinu a dluhy mě hodně tížily a musel jsem se z toho nějak dostat, takže jsem rád, že mám práci a že už to mám splacený a můžu v pohodě bez starostí žít, tak jak bych chtěl. Když tak poslouchám známý, tak každý z nich nebo většina má splátky i exekuce.

                       Je to hrozná situace a doporučuji to, co nejrychleji řešit, protože nevíte, co Vás později potká, ať v dobrým nebo špatným. Mně hodně pomohla řešit můj problém přítelkyně. Byl jsem zamilovaný a založil s ní rodinu a to už člověk prostě musí se sebou něco dělat, protože ty dluhy stejně z Vás jednou dostanou nebo skončíte hodně špatně. Máte tímto lepší pocit a můžete v klidu dál žít a můžete si pak koupit to, po čem sníte a ne tím způsobem, jak jsem já -  jako mladý kluk -  na vše kašlal a užíval si peněz pro sebe a kamarády. Bylo toho na mě strašně moc, exekuce mě hodně tížila, strhávali mně z výplaty cca 3-4 tis a to je hodně peněz. Někdo by to vzdal, ale nevzdávejte to, jednou přijde den, kdy budete úplně čistý :-)

            Přemýšlel jsem o osobním bankrotu, ale tam by mi strhávali 5 let po 4 tis., takže bych si to tím ztížil ještě víc,  takže jediná volba byla, chodit makat a splatit to a celý cca 2 roky přežívat z výplaty do výplaty. Měl jsem možnost pracovat i na černo, ale to jsem kamarádům odmítl, protože vím, že bych to vše utratil a nic nesplatil, tak moje volba byla poctivá práce na smlouvu a peníze na účet :-D 

            Co mohu, všem poradit je, plaťte, co máte a nezapomínejte ani na jednu jedinou platbu. V dnešní době jsou tak rychlí, že vás zapíšou po 1x nesplacený částce do registru dlužníků a už si nikdy jen tak neškrtnete, nikde vám nic nepůjčí a Vy si to budete vyčítat jako já a na vše, co chcete, si musíte ušetřit. Štve mě to, že jsem si to takhle celý zpackal, ale vím, že už se nezadlužím a konečně mi zůstane celá výplata pro sebe a budu se moct lépe postarat o rodinu a splnit, co jim na očích vidím a žít lépe svůj život."

 

Autor: Míša Lojková